Hluboké tradiční příběhy, které dokáží nadchnout každého čtenáře

Důvodů, proč můžeme mít knihu mezi svými oblíbenými, je opravdu celá řada. Pro někoho je to hlavně ten fakt, že se dokáže čtenář dostat hluboko do příběhu a do myšlení a emocí osob, které v něm figurují, pro jiného pak mohou být důvody barvité popisy prostředí, citů či myšlenek.

Jenže jednou z největších kategorií jsou knihy, které nám mohou poskytnout hluboké zamyšlení. Mnohdy nás tak vedou více k vlastním myšlenkám a ukazují nám na morální principy, které ne vždy fungují tak, jak by měly. A přesně takové tituly jsou předmětem dnešního článku.

Motivační příběh o krysaři

Samotná knížka Krysař a jeho příběh, už získal neuvěřitelné množství zpodobnění v literatuře, knihách, ale také v muzikálech. Samotná kniha povídá příběh o krysaři, který byl povolán do města zamořeného krysami. Zpočátku se k němu lidé chovají velice příjemně a vítají jeho pomoc.

Jenže v průběhu času se ukáže, že člověk mnohdy mění svoje postoje, pokud má dát někomu zaslouženou odměnu. Zpracování od Dyka je právem jedno z těch, které jej v rámci databáze spisovatelů katapultovalo vysoko. A také vy se u Krysaře dost možná zamyslíte nad tím, jaké tendence lidé občas mají.

Orwell a jeho 1984

Knížka s titulem 1984 byla napsána krátce po druhé světové válce. Jedná se ale o velice zajímavé drama, které se řadí ve svém žánru mezi nejlépe hodnocené knihy. Motivací pro tuto knihu jsou totalitní režimy a zkáza, kterou s sebou dokáží mnohdy přinést. Jedná se o dílo, které vás donutí jej číst znovu a znovu a znovu. A to hlavně proto, že při každém dalším přečtení ucítíte jiné pocity.

Souboj velryby se starcem

Celosvětové žebříčky knih nám dokáží nabídnout opravdu jenom málo pokladů, které jsou výraznější, než Stařec a moře od Hemingwaye. Jedná se o dílo, které dokáže nejednoho čtenáře až rozplakat na základě osudu hlavního hrdiny. Stařičký rybář se vydává na svojí víceméně poslední velkou plavbu za kořistí. Ta končí zdárně dobře, ulovením a udoláním ohromné velryby, jenže tu brzy začnou požírat žraloci. Motiv knihy dokáže každého oslovit jinak, ale každý pozorný čtenář se u ní hluboce zamyslí.