Dalekohledy, teleskopy, noční vidění

Sortiment uvedený v nadpisu slouží jak profesionálům při výkonu jejich činnosti, tak běžným uživatelům pro radost. Pestrou nabídku těchto přístrojů nabízí slovenská společnost JURYKO, s.r.o., na jejíž zkušené prodavače se můžete obrátit v případě jakýchkoliv nejasností i ve večerních hodinách a o víkendech. Budete-li se zajímat o prodej teleskopů, pomohou vám s výběrem vhodného dárku pro vašeho blízkého.

Teleskopy

Základní funkcí teleskopu je pozorování vzdálených předmětů, včetně hvězd na nočním nebi. Každý teleskop je složen ze dvou hlavních částí, kterými jsou objektiv a okulár. Objektiv slouží k soustřeďování světla a okulárem je možné pozorovat obraz. Pro  soustřeďování světla do teleskopu jsou důležité dva fyzikální principy, a to lom a odraz světla. Právě podle toho, který princip je využíván, rozlišujeme konstrukce teleskopů:

  • Teleskopy čočkové – objektiv tvoří čočka využívající lom světla
  • Teleskopy zrcadlové – objektiv tvoří zrcadlo, na němž se světlo odráží
  • Katadioptrické systémy – objektiv je složen z čočky i zrcadla

Využití teleskopů

Pomocí teleskopu můžete pozorovat vzdálené světy. Obvykle to začíná pozorováním Měsíce, poté dalších planet a po nabytí teoretických znalostí a praktických zkušeností můžete pozorovat další objekty ve vesmíru. Při pořizování teleskopu je dobré vědět o výhodách a nevýhodách. Čočkové jsou lepší na pozorování světelnějších objektů než Měsíc a planety, zrcadlové jsou naopak díky většímu průměru vhodné na pozorování i méně jasných objektů, jako deep sky objekty a galaxie.

Proč pořídit noční vidění

Digitální noční vidění pracuje se zbytkovým světlem, které se následně komplikovaným elektrochemickým procesem mění na světlo viditelné v okuláru. V případě nedostatku zbytkového světla se používají IR lampy. V nabídce společnosti JURYKO je klasické noční vidění generace I+ a II+, a dále stále populárnější digitální noční vidění. Je možné je použít při pozorování z ruky, ze stativu, hlavové násady, a to vše při pohybu v terénu v noci. Vybrat si můžete noční vidění Yukon nebo Pulsar.