Všichni dobře víme, že kvalitní spánek je pro naše tělo velmi důležitý. Dochází při něm k regeneraci těla. Někdo nemá se spánkem žádné problémy, někdo naopak spí velmi špatně a neklidně. Někdy se nám zdají sny, mohou být příjemné nebo strašidelné. Může nám zlé sny „chytit“ do svých sítí lapač zlých snů?
Co říkají legendy?
Prapůvodní lapače vyráběli američtí indiáni z kmenů Lakota, Chippewa a Ojibway. Každý z kmenů vyznával jiné tradice a díky tomu se ke vzniku lapače vážou i různé legendy.
Podle příběhů předků z rodu Chippewa je za vznikem lapače jejich učitel moudrosti, který v podobě pavouka splétal pavučinu a při její výrobě přemýšlel nad otázkami dobra a zla a probíral životní moudra. Špatné myšlenky propadávají otvorem uprostřed pavučiny, dobré se pak zachytí v síťce, která je upletená kolem otvoru.
Příběhy indiánů kmene Ojibway zase vyprávějí, že existovala pavoučí žena, jejíž úkolem byla ochrana především malých dětí. Díky stěhování některých členů kmene po celém kontinentu pro ni bylo obtížné plnění tohoto úkolu, proto upletla pavučinu snů, jíž si obyvatelé mohli brát na cesty s sebou a která měla ochranný charakter.
Jednotlivé části lapače
Základ tvoří kruh, který je obrazem světa a vesmíru a vytváří ochrannou bariéru. Na jeho výrobu se používaly různé druhy materiálů. Kamínek v jeho středu má představovat člověka. Různobarevná peříčka mají různé významy. Nejdůležitější je však zachytávání a odrážení negativní energie. Pozitivní energii pouštějí do síťky, která je také velmi důležitou částí. Brání totiž pronikání negativní energie ke kamínku, tedy k člověku a jeho vnitřnímu já.