Úzkosti a strach, které přerůstají přes hlavu. Lidí trpících úzkostmi a různými typy fobií přibývá vlivem přemíry stresu, nezdravého životního stylu i všudypřítomných sociálních médií. Poslední rok byl navíc náročnější psychicky i z důvodu pandemie koronaviru a s tím souvisejících mimořádných opatření a nucené sociální izolace. Ve chvílích, kdy lidé při úzkostných stavech a panických atacích sahají po alkoholu, je zle. Alkohol ani samoléčba totiž při úzkostných poruchách nefungují, je nutné vyhledat psychoterapeutickou pomoc.
Vliv doby i stresu
Někdo je přirozeně citlivější, jiný naopak zvládá pracovní režim, rodinu i koníčky a hned tak jej něco nerozhází. Všudypřítomný stres, málo spánku a pár sklenek alkoholu týdně však mohou u kohokoli způsobit rozvinutí úzkostných poruch, které se projevují panickou atakou. Mívá podobu bušení u srdce, doprovází ji dušnost, brnění končetin nebo ztráty hybnosti a stavy podobné infarktu. Během vyšetření se však žádné kardiovaskulární nebo jiné somatické onemocnění nepotvrzuje. Lidé trpící úzkostmi jsou považováni za hypochondry, neboť není zřejmá příčina jejich potíží.
Psychické utrpení a fyzické strádání
Oni ale opravdu velmi trpí, fyzicky i psychicky. Často se sami izolují a snaží se vyhnout stresovým situacím, jako jsou jízda MHD, společenské akce nebo pracovní schůzky. Leckdy sáhnou po alkoholu, který jim přináší zdánlivou úlevu, aby přišel druhý den ještě větší náraz na dno. Pomoc je přitom na blízku a čím dříve se dotyčný obrátí na odborníky, tím rychlejší a efektivnější léčba je. Jak psychoterapie v případě úzkostných poruch probíhá?
Terapie i nácvik dechových cvičení
Po kontaktování psychologického centra a dohodnutí setkání, které může proběhnout také v online režimu, dochází k zahájení léčebného programu, který stojí na dvou, v závažnějších případech třech, pilířích. Základem je kognitivně-behaviorální psychoterapie, pro zvládnutí a odstranění příčin panických ataků. Neméně důležité je osvojení dechových a svalových technik pro zvládnutí a potlačení panických záchvatů. V obzvláště těžkých případech se přistupuje v rámci třetího pilíře k farmakoterapii za použití antidepresiv nové generace.