Zdravá strava nejen pro hubnutí

Většin z nás si zdravou stravu spojuje s procesem hubnutí. Zdravá strava však dodává našemu tělu látky potřebné pro jeho správné fungování a pomáhá nám udržovat váhu ve stabilitě.

Jak se správně a zdravě stravovat?

Mezi základní pravidla patří pravidelnost. Je důležité jíst často a v malých dávkách. Pravidelný přísun živin totiž zabrání vzniku pocitu hladu a metabolismus bude stále aktivní. Rozestupy mezi jednotlivými porcemi by měly být 2-4 hodiny. Jednotlivé porce si připravujte vždy doma, z čerstvých a nikoli průmyslově zpracovaných potravin. Konzumace jídla by měla probíhat v klidu, nikoli ve spěchu či dokonce během chůze. Poslední jídlo by mělo být asi 3 hodiny před tím, než jdete spát.

  • Vhodný poměr živin

Mezi základní a důležité živiny patří tuky, sacharidy a bílkoviny. Pokud máte obtíže s nadváhou, je potřeba jíst potraviny bohaté na bílkoviny a tuky a omezit přísun sacharidů.

Zdravé sacharidy obsahují obiloviny, především celozrnné, žitné a ovesné, vyhýbat byste se měli těm pšeničným. Dále je pak nalezneme v rýži, těstovinách, bramborách, některých druzích zeleniny a luštěninách.

Bílkoviny obsahuje libové maso, především drůbeží, telecí, jehněčí, rybí nebo zvěřina. Dále je můžeme najít ve vejcích, netučných mléčných výrobcích a luštěninách.

Zdravé tuky obsahují ryby, ořechy nebo kvalitní druhy olejů, které se lisují za studena.

Ranní a dopolední strava by měla obsahovat více sacharidů a čím více k večeru, tím by měly převažovat bílkoviny.

Čemu se rozhodně vyhýbat?

Především se jedná o potraviny zpracovávané průmyslově. Další, čeho byste se měli vyvarovat, jsou sladkosti a pochutiny, mezi něž patří chipsy. Vhodná není ani konzumace polotovarů, potravin instantních a potravin v konzervách. Pozor si dejte i na nápoje.

Do další skupiny potravin, kterou bychom měli omezit, patří uzeniny a pokrmy smažené.

Ideální tepelnou úpravou je vaření, dušení nebo vaření v páře. Pro přípravu pokrmů je vhodné používat potraviny čerstvé.