Vyberte si vhodnou hudbu pro vaši meditaci

Léčení pomocí hudby je již od pradávných dob považováno za jeden ze způsobů, který pomůže člověku nejen se uvolnit, ale i uzdravit. Léčbu využívající meditační hudbu hojně upřednostňovali již ve starobylém Egyptě. V současné době se relaxační a meditační hudbě dává přednost coby formě neinvazivní prevenci proti celé řadě zdravotních obtíží mezi něž patří špatná nálada, deprese nebo třebas nespavost či vysoký krevní tlak. Pozitivní účinky hudby se využívají i v muzikoterapii.

Vzhledem k tomu, že cílem mediatce nemusí být vždy jen uvolnění a odpočinek, je tedy k těmto účelům potřeba vybírat i vhodný typ hudby. Vibrace hudebních tónů mají vliv na celého člověka a na každou buňku v jeho těle. Meditační hudba určená pro uklidnění pozitivně ovlivňuje dýchání, srdeční rytmus, krevní tlak i vzruchy vznikající v mozku.

Pokud potřebujete svoje tělo naopak aktivovat, volte relaxační hudbu rychlou a rytmickou. Taková hudba je vhodná pro mediatci tancem a dalšími pohybovými aktivitami. Rytmické pohyby stimulují náš krevní oběh a dodají nám energii.

Jak na správnou meditaci?

Pokud chcete, aby meditace byla účinná, je potřeba dodržovat několik důležitých věcí. Především je potřeba si zvolit vhodné místo, kde vás nikdo a nic nebude rušit. Ideální je, pokud si z meditace vytvoříte pravidelný zvyk, vždy ve stejnou hodinu. Pokud meditujete vsedě, pořiďte si speciální mediatční polštář. Důležitou roli hraje i pohodlné, ideálně volné, oblečení. Pro dynamickou mediatci je vhodná jóga.