Proč by děti měly znát mapu?

O své děti se bojíme již od jejich prvních krůčků, stačí chvilka nepozornosti a jejich nožičky je donesou z našeho zraku pryč. Pokud jste také rodiči, jistě dáte za pravdu, že největší strach o děti přijde tehdy, když se někam vydají zcela samy. Jak se vaše dítě vyzná ve městě nebo celkově v České republice? Mnoho rodičů pořizuje pravidelně dětem učebnice pro ZŠ, ale učivo s nimi neprochází.

Zeměpis pro život

Jedním z nejdůležitějších předmětů je zeměpis, ten je důležitý nejen proto, aby děti věděly, jaké země světa existují, ale také proto, aby se uměly orientovat. Vždy se dítěti může stát, že usne a přejede zastávku autobusu, ztratí se na školním výletě nebo že zkrátka zabloudí ve vlastním městě a bude hledat cestu domů. Je důležité, aby děti znaly světové strany a také aby znaly dobře své okolí. Vědí vaše děti, jaké města sousedí s tím, kde bydlí? Pokud ano, jistě poznají, když zabloudí do sousedního města. Učte své děti poznávat své okolí, nemusí to být formou výuky, ale třeba i hry. Víš, přes jaké město jedeme? Přeci přes Turnov, mají tu přeci tu dobrou cukrárnu. Co takhle slovní kopaná s českými městy? Skvělým pomocníkem mohou být také řeky. Kam se dostaneš, když se z Prahy vydáš po proudu Vltavy?

Do širého světa

Největší poznávání světa přijde v momentě, kdy se dítěti dostane do rukou atlas světa. Není jediné dítko, které by si ze zvědavosti neprohlédlo každou stranu. Když však dítě otevře atlas poprvé, je to pro něj velká kniha plná podivných obrázků. Pomozte mu ji pochopit. Vysvětlete mu, že ty zvláštní čáry jsou rovnoběžky a poledníky, řekněte mu, že existují časová pásma a v jiném státě mohou mít jiný čas než tady. S každou další informací bude atlas světa srozumitelnější a pokud si říkáte, že je zbytečné dětem tyto věci vysvětlovat, když se je stejně naučí ve škole, jste na omylu. Dítě by mělo mít v některých věcech náskok a znalost mapy a zeměpisu celkově jim dá znalosti, které jsou pro život velmi důležité.