Připravte se na změny týkající se ročního hlášení

Mnoho lidí je zvyklých pravidelně dělat různé byrokratické povinnosti už bez přemýšlení. Někdy je to i lepší, čím dříve si člověk zvykne na zákonné povinnosti, tím dříve přestane vnímat, jak velké množství jich je. Občas ale přijde změna a v Čechách dochází ke změnám poměrně často, je vhodné sledovat, jaké změny se dějí, aby bylo možné se jim přizpůsobit. Jestliže se řadíte mezi podnikatele nebo firmy, které jsou zvyklé dělat roční hlášení, měli byste vědět, že od roku 2021 se roční hlášení o produkci a nakládání s odpady řídí novým zákonem o odpadech 541/2020 Sb.

Na jaké změny se připravit?

Zřejmě čekáte, že vám přibudou nějaké starosti navíc, tentokrát je to však naopak. Jednou ze změn je termín, do kterého se musí roční hlášení za odpady zpracovat a odeslat na ISPOP. Doposud to bylo do 15.2., ale nově je to do 28.2. Až budete dělat roční hlášení za odpady 2021, pamatujte si, že máte čas až do konce února.

Podstatnou změnou je navýšení limitu u nebezpečného odpadu. Doposud platilo, že má povinnost zpracovávat roční hlášení za odpad každý, kdo produkuje nad 100 tun běžného nebo nad 100 kilogramů nebezpečného odpadu. Od roku 2021 se limit u nebezpečného odpadu navýšil na 600 kilogramů. Je to pozitivní zpráva pro všechny menší producenty nebezpečného odpadu, protože už nemusí roční hlášení dělat. Tak jako tak se však nevyhnou tomu, že stále musí odpad průběžně evidovat. To je důležité proto, aby mohli před případnou kontrolou dokázat, že limit skutečně nepřekračují.

Víte o tom, že roční hlášení může dělat specializovaná firma?

Mnoho lidí to neví, přitom jde o velmi populární službu, kterou využívá stále více podnikatelů, firem a obcí. Problematika odpadů není jednoduchá a pokud nemáte času nazbyt, přenechte tuto povinnost zkušené společnosti, kterou naleznete na webu Ecoservis.eu. Její služby jsou levné a díky nim se zbavíte mnoha nepříjemných starostí.